TÜRK-İŞ BLOKLARI TBMM GÜNDEMİNDE - MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

30 Eylül 2023 - 08:12

TÜRK-İŞ BLOKLARI TBMM GÜNDEMİNDE

Son Güncelleme :

10 Ağustos 2023 - 23:05

TÜRK-İŞ BLOKLARI TBMM GÜNDEMİNDE

KARASU: RANTSAL DEĞİL, KENTSEL DÖNÜŞÜM OLMALI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamına alınan Yunusemre Mahallesi Türk-İş Blokları’nda ev sahibi olan yüzlerce vatandaşın mağdur edildiği öne sürüldü.

Evi kentsel dönüşüme alınacak olan mülk sahipleri, evlerinin daha düşük metrekare ile gösterildiği ayrıca yeni yapılacak evler için astronomik miktarlar istenildiğini öne sürerken; vatandaşları dinleyen CHP’li Karasu iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamına alınan Türk-İş Blokları’nda ev sahibi olan yüzlerce vatandaşın mağdur edildiği öne sürüldü. Yeni yapılacak evler için astronomik miktarlar istenildiği öne sürülürken, vatandaşların sorunlarını dinleyen CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Geçtiğimiz günlerde Türk-İş Blokları’nda yaşayan vatandaşların bilgilendirme toplantısına katılan Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Ulaş Karasu, vatandaşların taleplerini Meclis gündemine taşıdı. Kentsel dönüşüm projesi hazırlanırken bloklarda oturan mülk sahipleriyle yeteri kadar istişare edilmediğinden yakınan ve mağdur edildiklerini aktaran vatandaşlar, yeni yapılacak daireler için hazırlanan projeye itirazları bulunduğunu, ayrıca yapılacak yeni daireler için astronomik borçlanmaların istendiğini ifade ettiler.    Kira ve nakliye yardımı alamayacaklarını belirten vatandaşlar, CHP’li vekilden konuyu TBMM gündemine taşınması talebinde bulundular.

ADİL VE ŞEFFAF OLMALI

Vatandaşların talebini yerine getiren Karasu kentsel dönüşümün önemini anlatırken, kentsel dönüşüme değil, “rantsal dönüşüme” karşı olduklarını vurguladı. Yunusemre Mahallesi Türk İş bloklarında yaşayan vatandaşların önemli bölümünün dar gelirli, emekli maaşı ile yaşayan vatandaşlar olduğunu anımsatan Karasu, vatandaşların taleplerinin dinlenmesi ve haklı olanların yerine getirilmesi gerektiğine işaret etti ve “Buradaki kentsel dönüşümü ortak aklı hayata geçirerek ve vatandaşımızı mağdur etmeden, kolay ödemeli bir sistem imkanı ile gerçekleştirmek mümkündür. Güvenli yapılarla ulaşmak için dönüşümün kamu güvenceli, şeffaf ve adil bir şekilde yapılmasını savunuyoruz” dedi.

ÖZHASEKİ’YE SORULAR

Konuyu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesiyle TBMM gündemine de taşıyan Karasu, Bakan’dan özetle şu soruları yanıtlamasını talep etti:

  • Türk-İş Blokları Kentsel Dönüşüm projesinin ihalesi hangi tarihte hangi koşullarda yapılmıştır? Bu ihalede hangi ihale yöntemi uygulanmış, rekabet ve şeffaflık ilkelerine uyulmuş mudur?
  • Önergenin verildiği tarihe kadar Türk-İş Blokları konut sahiplerini mağdur etmeden, ötekileştirmeden tüm ilgililerin iş birliğiyle hareket edilmemiş olmasının gerekçesi nedir?
  • 6306 sayılı Kanuna göre Riskli Alan ilan edilmesine ilişkin hukuka uygun uzman raporlar alınmış mıdır? Alınmış ise içeriği nedir ve riskli alan ilan edildikten sonra bu karar ilgilere tebliğ edilmiş midir?

 

  • Yeni yapılacak daireler için istenen borçlanmalar neye göre yapılmış, hangi hukuki kriterler esas alınmıştır?

 

  • Proje kapsamında evi yıkılacak olan vatandaşlara kira, nakliye yardımı yapılacak mıdır?

 

  • Hak sahiplerine muvafakat imzalamaları için psikolojik baskı yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda, önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde idari bir dava açılmış mıdır? Açılmış ise sonucu nedir?

 

  • Yapılacak yeni konutlar hak sahiplerine ne zaman teslim edilecektir?

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.