partnerhatti.com
Milli Eğitim Müdürü Ergüvan Aslanın Öğretmenler Günün Mesajı | MySivas.Com Sivas Haberleri
reklam
reklam

Milli Eğitim Müdürü Ergüvan Aslanın Öğretmenler Günün Mesajı | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

9 Aralık 2022 - 22:57

Milli Eğitim Müdürü Ergüvan Aslanın Öğretmenler Günün Mesajı

Son Güncelleme :

23 Kasım 2022 - 20:26

38 kez okundu
reklam
Milli Eğitim Müdürü Ergüvan Aslanın Öğretmenler Günün Mesajı
reklam

Öğretmen olmak, yüreğinin ışığını yansıttığı tertemiz suretlerin hayatta birer yıldız gibi parlamasına kapılar aralamaktır… İstiridyenin içindeki inci tanelerini gün yüzüne çıkarma düsturunu şiar edinmek, nevi şahsına münhasır motiflerle renklenecek yaşam ezgilerine ilham olmaktır. Bir avuç suyu deryada katre olduğunu unutturmadan ummana vardırmaktır.

Öğretmen olmak, bu dünya yüzünde doğru, iyi yahut güzel sıfatına mazhar olmuş nice hâle ilmini, emeğini ve üslubunu vesile kılmaktır… Yaşam toprağına insanlık tohumları serpmek, bir seyrüsefer olan darıdünyayı erdemle bereketlendirmektir. Fikir mertebesinden, duyuş makamından, hikmet mesabesinden okunan bir hayata esin; insanlığın ruhuna vâkıf nice ömre ön söz olmaktır. Kadim zamanlardan bu yana ilmek ilmek çoğalan uygarlık örgüsünü akli bir bakış, vicdani bir ses, bilge bir duruşla dokumaktır.

Öğretmen olmak, ay yıldızlı bayrağımızın vatanın her karış toprağında ve cihanın dört bir yanında her daim gururla dalgalanması için sabırla, özveriyle, şevkle yol almaktır… Köklü bir medeniyetin vârisi olduğumuzu ve ışığın doğudan geldiğini hatırda tutmaktır. Bir insanı kurtarmanın âlemi kurtarmak kadar muteber olduğu şuuruyla davranmak, yeryüzünün öğretmeni olabilmek için gökyüzünün öğrencisi olmak gerektiğini unutmamaktır.

Öğretmen olmak, insana inanmaktan asla vazgeçmemektir… Gök kubbenin altında yankılanacak nice güzelliğe ufuklar açmaktır. İnanç, sevgi, güven yollarını adımlamak; sayesinde yetişen insanlar vasıtasıyla daha müreffeh yarınların inşacısı olmaktır.

Ve hangi kıymetli sıfatla terkip edilse tamam olduğu kadar eksik kalandır öğretmen… Kiminde kuş uçmaz kervan geçmez karanlıkların ışığı, kiminde fırtınalı denizlerin pusulası, kiminde müreffeh yarınların mihmandarıdır. Lakin hepsinde ve her daim kelimelerin kıymetlisi, unvanların yücesidir.

Bu duygularla Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit düşmüş öğretmenlerimiz başta olmak üzere ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yarınlarımızın ışığı tüm meslektaşlarıma en kalbî teşekkürlerimi sunuyorum.

Günümüz kutlu olsun…

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam