AHİLER KAFTANLARINI GİYDİ - MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

26 Eylül 2023 - 15:06

AHİLER KAFTANLARINI GİYDİ

Son Güncelleme :

14 Eylül 2022 - 22:49

AHİLER KAFTANLARINI GİYDİ
  1. Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri devam ediyor. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve aynı zamanda Ahilik Kutlama Komitesi Başkanı Hakan Demirgil, komite üyeleriyle birlikte Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ile Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i makamlarında ziyaret ederek çiçek takdim etti.

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’i ziyaret eden Sesob Başkanı Hakan Demirgil, çiçek takdim ettikten sonra Ahiliğin esnaf teşkilatı açısından önemine değinerek, etkinlikler hakkında bilgi verdi.

 

Ziyarette yılın ahisi seçilen Şapka imalatçısı Mustafa Taşseten’e Vali Dr. Yılmaz Şimşek tarafın Ahilik kaftanı giydirildi. Yılın Ahisi Mustafa Taşseten’e çeşitli hediyeler takdim edildikten sonra Ahilik Onur Belgesi verildi.

Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Vali Dr. Yılmaz Şimşek’e Ahilik Haftası anısına Ahilik Heykeli takdim etti.

 

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Ahilik’te usta çırak ilişkisinin önemli olduğunu belirterek, bu geleneğin yaşatılması gerektiğini ifade ettikten sonra esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutladı.

Sesob Başkanı Hakan Demirgil ve komite üyeleri daha sonar Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i makamında ziyaret ederek çiçek takdim etti.

Ziyarette yılın kalfası seçilen Ön dizayn ayarı ve lastikçi kalfası Kazım Erol ile Mobilya ve İç Mekan Tasarım sektöründe çırak olarak çalışan Muhammed Said Koç’un kaftanı Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından giydirilerek kuşakları bağlandı. Yılın kalfası ve çırağını çeşitli hediye ve Ahilik Onur Belgesi takdim edildi .

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, pandemi sürecinde de esnaf ve sanatkarların yanında yer aldıklarını , imkanlar ölçüsünde destek olduklarını belirterek, esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutladı.

 

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, ecdadın bıraktığı bu teşkilatı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için gayret gösterdiklerini belirterek, “Birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran, meslek eğitinin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturan Ahilik kavramı, dünya’da eşi ve benzeri olmayan Türk kültürüne özgü  önemli bir birikimdir. Bu birikimi esnaf camiası olarak Ahilik Haftasında canlandırmaya ve yaşatmaya çalışıyoruz . Ahilik kültürüne her zamankinden daha çok sahip çıkarak, Ahi Evran’ın, Ahi Emir Ahmet’in miras olarak bizlere bıraktığı  Ahilik Kültürünü genç nesillere sağlam bir şekilde aktarmak ve anlatmamız gerektiğine inanıyorum. Bizeler her konuda yardımcı olan, Ahilik Haftası nedeniyle bizleri misafir eden, ahilerimizi onure eden valimiz Dr. Yılmaz Şimşek ve Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’e teşekkür ediyor, esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.