Zeki Haral”Biz size söyleyelim; kayıp miktar, şehrin alt yapısında kayıp ve kaçağa uğruyor” | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

1 Şubat 2023 - 06:15

Zeki Haral”Biz size söyleyelim; kayıp miktar, şehrin alt yapısında kayıp ve kaçağa uğruyor”

Son Güncelleme :

22 Eylül 2022 - 20:03

145 kez okundu
reklam
Zeki Haral”Biz size söyleyelim; kayıp miktar, şehrin alt yapısında kayıp ve kaçağa uğruyor”
reklam

Milli Yol Partisi İl Başkanı Zeki Haral Sivas’ta kesilen Su şebekleriyle ilgili açıklama yaptı.Haral”Evet, su israfına dikkat etmeliyiz. Ama sadece Sivaslılar mı dikkat etmeli yoksa şehri idare edenler önce kendi sorumluluklarını mı yerine getirmeli?

Sivas Belediyesi 2021 yılı faaliyet raporunda şehre verilen 39 milyon metre küp suyun 20 milyon metre küpünün belediye tarafından tahsil edildiği görülüyor. 19 milyon metreküp su kayıp…

Şehre ayda 3,2 milyon metreküp su verildiğine göre şehrin yaklaşık altı aylık ihtiyacına karşılık gelen miktar nerede?

Biz size söyleyelim; kayıp miktar, şehrin alt yapısında kayıp ve kaçağa uğruyor. Şehre verilen suyun yaklaşık yüzde 50’si, mevcut alt yapıya yeterli yatırım yapılmadığından, israf oluyor.

Önce kendi görevinizi yapın ve bu kayıp kaçak oranını dünya standartları seviyelerine indirecek alt yapı yatırımlarını yapın sonra tavsiyede bulunun.

Daha önce defaatle, şehrin su problemini dile getirmiş ve çözüm önerilerimizi sunmuştuk;

Orta, Uzun ve Kısa Vadede Milli Yol Partisi Sivas İl Başkanlığı Olarak Önerdiğimiz kesin ve kalıcı çözüm önerilerimizi tekrar ediyoruz.

1- Tavra deresi; gelinen bu eşikte bir kez daha göstermiştir ki Sivas için hayati öneme haiz bir yer altı su havzasıdır. Bu havzanın önemi iyice kavranmalı bir hazine koruyormuş gibi koruma altına alınmalı havzanın kirlenmemesi için her türlü önlem eksiksiz alınmalıdır. Tavra dersinde ki yer altı suyunun daha verimli ve etkili kullanımı için önlem alınmalı bu havzaya acilen bir YER ALTI BARAJI inşa edilmelidir. Bu Kısa ve orta vadede yapılabilecek kalıcı ve kesin bir çözümdür.

2- Tavra deresi ve 4 Eylül barajının sağladığı yıllık su miktarının 2 katını sağlayabilecek kapasitede olan BEYDİLLİ BARAJININ vakit kaybetmeden yapımına başlanması elzemdir. Bu da orta ve uzun vadede yapılabilecek kalıcı ve kesin çözümdür. Zira bu proje yarın başlasa en az 5-6 yılda ancak tamamlanabilir.

3- Su idaresi ve yönetimi konusunda bilgi sahibi liyakatli personel, danışman vb. istihdamının sağlanması. Kısa vadede atılması gereken adımlardandır.

4- Ayrıca kısa vadede şehir şebeke hattının teknolojiden yararlanılarak belirli periyotlar da kontrollerinin yapılması arıza ve kaçakların tespit edilmesi ve kayıp kaçak oranının makul ve dünya standartları ölçeğine indirgenmesi gerekmektedir.

Evet bu önerilerimizi aylar öncesinden yapmıştık. O günden beri belediyemizin eğlencelerden ve halaylardan fırsat bulup bu konuyla ilgili hiçbir çalışmasına rastlamadık.

Belediye Başkanı Sayın Hilmi Bilgin’i ve İktidar Partisinin Millet Vekillerini şenlikler, konserler, festivaller düzenlemeye ara vermelerini rica ediyoruz. Sivas ve Sivaslının daha uzun günler Susuz kalmaması için göreve çağırıyoruz….”dedi.

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam