YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Programlara Katıldı - MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

25 Eylül 2023 - 16:10

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Programlara Katıldı

Son Güncelleme :

11 Aralık 2022 - 11:13

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Programlara Katıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) Toplantısı ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesindeki (SBTÜ) programlara katılmak üzere Sivas’a geldi.

 

Prof. Dr. Erol Özvar, kentte dün gerçekleştirdiği programlar kapsamında ilk olarak Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’i makamında ziyaret etti.

 

Valilik ziyaretinde şeref defterini imzalayan YÖK Başkanı Özvar, Anadolu Üniversiteler Birliği Toplantısı için kente geldiğini söyledi.

 

Toplantıda üye üniversitelerin yaptıkları akademik, ilmi ve sosyal sorumluluğa dair projelerin değerlendirileceğini aktaran Prof. Dr. Özvar, üniversitelerle sık sık bir araya gelmeye gayret ettiklerini belirterek, “Cumhuriyet Üniversitesi ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz bu toplantıda inşallah ülkemiz adına güzel neticeler çıkmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

 

YÖK Başkanı Özvar, daha sonra Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i de makamında ziyaret etti.

 

Özvar’ın Valilik ve Belediye Başkanlığı ziyaretlerine, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ve AÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kul ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu da katıldı.

 

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SENATO TOPLANTISI’NA BAŞKANLIK ETTİ

 

Valilik ve Belediye Başkanlığı ziyaretlerinin ardından Üniversitemize geçen Prof. Dr. Özvar, Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a makamında ziyarette bulundu.

 

Ziyaretin ardından Özvar, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senato Toplantısı’na başkanlık etti.

 

YÖK Başkanı Özvar, toplantıda, “Sivas Cumhuriyet Üniversitemizi yükseköğretim sisteminin önemli yapı taşlarından biri olarak görüyorum. Üniversitemizde yürütülen akademik çalışmalar ürüne dönüştürülerek ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanı Özvar ve beraberindeki heyet, SBTÜ’yü de ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul ile bir araya geldi. Ziyaret kapsamında SBTÜ’nün yeni kampüs alanında incelemelerde bulunan Özvar, öğrencilerle sohbet etti.

 

SBTÜ’de laboratuvarları ziyaret eden Özvar, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

PROF. DR. ÖZVAR, AÜB TOPLANTISI’NA KATILDI

 

Özvar, daha sonra Anadolu Üniversiteler Birliği Toplantısı’na katıldı. Özvar başkanlığında Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Mürteza Bedir, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ve AÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kul, birlik üyesi üniversite rektörleri Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mutluhan Akın, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve AÜB Genel Sekreteri Kadir Ali Seçer katıldı.

 

Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi 13 üniversitenin 13 bin 627 öğretim elemanı ve 288 bin öğrencisi ile büyük bir topluluğu temsil ettiğini dile getiren Özvar, “Bu üniversitelerimizin toplam yüz yüze öğrenci sayısı, devlet üniversitelerimizdeki toplam yüz yüze öğrenci sayısının yaklaşık yüzde 10’unu, toplam öğretim üyesi sayısı ise devlet üniversitelerimizdeki toplam öğretim üyesi sayısının yüzde 8,6’sını oluşturmaktadır.” dedi.

 

Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerin uluslararası öğrenciler açısından da çekim merkezi haline geldiğini anlatan Özvar, “Birliğe üye üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğrenci sayısı, devlet üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğrenci sayısının yaklaşık yüzde 8’i kadarken, toplam uluslararası öğretim üyesi sayısı ise devlet üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğretim üyesi sayısının yaklaşık yüzde 10’u kadardır.” diye konuştu.

 

ÖZVAR, YÖS HAKKINDA BİLGİ VERDİ

 

Özvar, YÖK olarak gelecek yıl ilk defa uluslararası öğrenciler için merkezi bir sınav gerçekleştireceklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Üniversitelerimizin önemli bir kısmı uluslararası öğrencilerin girdiği YÖS’ü yapmaktadırlar. Gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında bu sınavlar üniversitelerimiz tarafından yürütülmektedir. YÖK olarak bizler bu sınavların yanında üniversitelerimize yardımcı olmak üzere onların da yabancı öğrenci seçiminde kullanabilecekleri uluslararası bir sınav tertip ettik. Bu sınav ÖSYM tarafından 2023 yılının ilk ayında gerek Türkiye’de gerek yurt dışında gerçekleştirilecektir. Bu sınava dünyanın her tarafından Türkiye’de lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrenci adayları başvurabilecektir. Üniversitelerimiz bu sınavları diledikleri takdirde öğrenci alımında kullanabileceklerdir. Bu sınav bütün üniversitelerin dikkate alması gereken zorunlu hüviyet taşıyan bir sınav değildir. Bildiğiniz üzere YÖS sınavlarını bütün üniversitelerimiz yapmamaktadır. Üniversitelerimiz birbirlerinin yaptığı YÖS sınavlarını bildiğiniz üzere kabul etmektedir. Bizler YÖK olarak yapacağımız bu sınav dolayısıyla sınav sonuçlarını yabancı öğrencilerin kendi üniversitelerine başvurularında kabul etmelerini bekliyoruz.”

 

AÜB toplantısının ardından Prof. Dr. Erol Özvar, SBTÜ Senato Toplantısı’na da başkanlık etti.

 

ÖZVAR, “ÖĞRENCİ BULUŞMALARI”NA KATILDI

 

YÖK Başkanı Özvar, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 4 Eylül Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Öğrenci Buluşmaları” programına da katıldı.

 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen programda öğrencilerle bir araya gelerek soruları yanıtlayan Prof. Dr. Özvar, Sivas programını tamamladı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.