partnerhatti.com
SUSUZ GÜNLER KAPIYA DAYANDI | MySivas.Com Sivas Haberleri
reklam
reklam

SUSUZ GÜNLER KAPIYA DAYANDI | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

28 Kasım 2022 - 15:32

SUSUZ GÜNLER KAPIYA DAYANDI

Son Güncelleme :

18 Ağustos 2022 - 20:08

113 kez okundu
reklam
SUSUZ GÜNLER KAPIYA DAYANDI
reklam

Milli Yol Partisi İl Başkanı Zeki Haral Sivas’ın Su sorunuyla ilgili basın açıklaması yaptı Haral açılamasında”

’Halka hizmet, Hak’ka hizmettir’’ şiarıyla, sorumlu siyaset anlayışımızın gereği olarak, Şehit liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nun kara sevdası Sivas’a hizmet bizim için şereftir. Bu doğrultuda tespit ettiğimiz sorunları, yanlışları sadece eleştirel olarak değil, çözüm önerilerimizle birlikte ortaya koymak bizim siyasal yaklaşımımızın nüvesini teşkil etmektedir.

Bakınız Belediyenin Nisan 2022 de yayınladığı 2021 FAALİYET RAPORUNUN 105. Sayfasında ki tabloda İlimizin 2021 yılı tahakkuka tekabül eden yıllık su tüketimini 20.021.856m³ olduğu,

Yine aynı raporun 103.sayfasında ki tabloya göre ise şehre verilen yıllık debinin 39.330.534m³ olduğu görülmektedir.

Yani deniliyor ki;

2021 yılında şehre 39,3 milyon metreküp su verdik,

20 milyon metreküpü kullanıldı.

19,3 milyon metreküp su (şehre verilenin nerdeyse yarısı) kayıp kaçak oranıdır. Yani şehrin 6 aylık su ihtiyacı şebeke hattında kayıp ve kaçak olarak kaybolup gitmekte ve heba olmaktadır.

Dünya standartlarına göre, gelişmiş ülkelerde ve Modern alt yapılarda, kayıp kaçak oranları %10 civarında olması gerekirken ve su kayıplarının kontrolü yönetmeliğine göre ise mevcut içme ve kullanma suyu kayıp kaçak oranlarının %25 in altında olması gerekiyorken, bizdeki oranın %50 civarında olması Sivas’ta ki şehir şebekesinin ve şehri yönetenlerin bu konuya yaklaşım durumunu ortaya koymaktadır.

Evet Ortada büyük bir israf vardır, vurdumduymazlık, aymazlık iş bilmezlik vardır. Su yönetimini bilmeyen beceriksiz bir idare anlayışı ile İsrafın en büyüğünü alt yapıya yeterli yatırım yapmayan kayıp kaçak oranlarını standart seviyelere çekme çabası ve derdi olmayan bir anlayışla susuz günler kapımıza dayanmış durumdadır.

Bu durumda belediyenin Sivas’ın su sorununa çözüm olarak ortaya koyduğu Pusat-Özen den gelecek sulamadan artacağı düşünülen 8 milyon metreküp suyun yarısının da şehir şebekesinde kaybolacağı aşikardır. Öyleyse geriye kalan 4 milyon metreküp su yani Sivas ilinin yaklaşık 1,5 aylık suyunu karşılayabilecek bu miktarla hangi sorunu çözdüğünüzü iddia etmektesiniz.  Çözüm diye ortaya koyduğunuz ve para harcamaya devam ettiğiniz projenizin durumu özetle budur.

Şayet 8 milyon metreküplük su taşıma ile bu proje nihayete erecekse Sivas’ı Susuzluktan kurtaramayacağınız nettir. Pusat–Özen’den devamlı şehre su verilecekse sulu tarım yapan ve buna yatırım yapmış olan çiftçinin durumu ne olacaktır.

Geçtiğimiz aylarda, Sivas’ın büyük bir su problemiyle karşılaşacağını bu problemin nedenlerini, kısa, orta ve uzun vadede alınması gereken tedbirler ile çözüm önerilerimizi şehrimizin güzide basın yayın organları vesilesi ile sizlerle paylaşmıştık. O günden bu güne yetkili mercilerin şehrimizin bu ciddi problemiyle ilgilenmediğini hatta ciddiye dahi almadığını üzülerek müşahede ettik. Bu nedenle konunun vahametini ve ciddiyetini bir kez daha vurgulamayı siz değerli hemşerilerimiz adına bir görev olarak addettik.

 

Orta, Uzun ve Kısa Vadede Milli Yol Partisi Sivas İl Başkanlığı Olarak Önerdiğimiz kesin ve kalıcı çözüm önerilerimizi tekrar ediyoruz.

  • Tavra deresi; gelinen bu eşikte bir kez daha göstermiştir ki Sivas için hayati öneme haiz bir yer altı su havzasıdır. Bu havzanın önemi iyice kavranmalı bir hazine koruyormuş gibi koruma altına alınmalı havzanın kirlenmemesi için her türlü önlem eksiksiz alınmalıdır. Tavra dersinde ki yer altı suyunun daha verimli ve etkili kullanımı için önlem alınmalı bu havzaya acilen bir YER ALTI BARAJI inşa edilmelidir. Bu Kısa ve orta vadede yapılabilecek kalıcı ve kesin bir çözümdür.
  • Tavra deresi ve 4 eylül barajının sağladığı yıllık su miktarının 2 katını sağlayabilecek kapasitede olan BEYDİLLİ BARAJININ vakit kaybetmeden yapımına başlanması elzemdir. Bu da orta ve uzun vadede yapılabilecek kalıcı ve kesin çözümdür. Zira Bu proje yarın başlasa en az 5-6 yılda ancak tamamlanabilir.
  • Su idaresi ve yönetimi konusunda bilgi sahibi liyakatli personel, danışman vb. istihdamının sağlanması. Kısa vadede atılması gereken adımlardandır.
  • Ayrıca kısa vadede şehir şebeke hattının teknolojiden yararlanılarak belirli periyotlar da kontrollerinin yapılması arıza ve kaçakların tespit edilmesi ve kayıp kaçak oranının makul ve dünya standartları ölçeğine indirgenmesi gerekmektedir.

Evet bu önerilerimizi aylar öncesinden yapmıştık. O günden beri belediyemizin eğlencelerden ve halaylardan fırsat bulup bu konuyla ilgili hiçbir çalışmasına rastlamadık.

Belediye Başkanı Sayın Hilmi Bilgin’i ve İktidar Partisinin Millet Vekillerini halaylarda mendil sallamaya ara vermelerini rica ediyoruz. Sivas ve Sivaslı Susuz kalmadan göreve çağırıyoruz….”dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam