Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’in 24 Temmuz “Gazeteciler ve Basın Bayramı” Mesajı - MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

30 Eylül 2023 - 09:12

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’in 24 Temmuz “Gazeteciler ve Basın Bayramı” Mesajı

Son Güncelleme :

23 Temmuz 2023 - 14:04

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’in  24 Temmuz  “Gazeteciler ve Basın Bayramı” Mesajı

24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım atılmış, böylece haber alma özgürlüğünün dönüm noktası olan 24 Temmuz günü, “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanılmaya başlanılmıştır.

Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarımızın; etik değerlere ve hukuka uygun, tarafsızlık içinde, kişi haklarına saygılı, toplumun hassasiyetlerine özen gösteren bir şekilde görevlerini icra etmeleri; demokrasimiz ve gazetecilik mesleğinin saygınlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Türk basını, tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmiştir.  Cumhuriyetimizin 100. yılında da Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün dediği gibi; “Cumhuriyet, basınının temiz ve feyizli sahası genişleyip yükselmektedir. Büyük ve soylu ulusumuzun yeni çalışma ve uygarlık yaşamını kolaylaştırıp özendirecek işte ancak bu anlayıştaki basın olacaktır.” (1 Kasım 1925 TBMM)

Millî Mücadelenin merkezlerinden biri olan Sivas, İrade-i Milliye Gazetesi gibi tarihte önemli bir yere sahip yayını çıkarmış, bir ülkenin kurtuluşuna giden yolda arşiv niteliği olan bilgilendirici nüshaları ile ülke basınına öncülük etmiştir.

 

       Şehrimiz Basınının Güzide Mensupları,

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde yeni iletişim araçları artarken, toplumun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı da daha fazla önem kazanmıştır. Bu sebepledir ki; yazılı ve görsel kitle iletişim araçlarının toplumu tarafsız bir şekilde aydınlatmasındaki önemi her geçen gün artmaktadır.

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7.7 ve 7,6 şiddetindeki deprem felaketinde koordinatör vali olarak görev yaptığım Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde depremin açtığı yaraları sarma mücadelemize katkı sağlayan ve bizlere destek veren basın mensuplarımıza bilhassa teşekkür ediyorum.

         Bu duygu ve düşüncelerle;

Türk basınında sansürün kaldırılışının 115’inci yıl dönümünde, başta Sivas’ımızda faaliyet gösteren gazete, radyo, televizyon ve ajans temsilcilerinin oluşturduğu basınımızın kıymetli mensupları olmak üzere; mesai kavramı gözetmeden, basın meslek ilkelerinden taviz vermeksizin özverili bir şekilde görevlerini ifa etmeye çalışan tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.