Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Nedeniyle Yayınladığı Mesajı | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

29 Mart 2023 - 13:10

Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Nedeniyle Yayınladığı Mesajı

Son Güncelleme :

17 Mart 2023 - 20:24

108 kez okundu
Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü Nedeniyle Yayınladığı Mesajı

Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 108. yıldönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız.

Milletimizin vatanı uğruna canını verdiği Çanakkale Savaşları, Millî Mücadelenin ilk meşalesinin tutuşturulduğu, Türk milletinin vatan ve millet sevgisinin doruğa ulaştığı bir kahramanlık destanıdır. 18 Mart 1915 Zaferi, zelil yaşamak yerine vatanı, milleti bayrağı ve bütün mukaddesatı uğruna şehit olmayı tercih edenlerin tarihi olmuştur.

Yedi düvele karşı var olma savaşı veren kahraman milletimiz, Çanakkale’yi denizden geçmeyi tasarlayanları bozguna uğratmıştır. 18 Mart Deniz Zaferi, takip eden kara savaşlarında da zafere ulaşılmasının yolunu açmıştır. Millî mücadelemizin ilk ateşinin yakıldığı, kahramanlıklarla dolu askeri başarıların yanı sıra vatan sevgisinin, azmin ve inancın ortaya konulduğu 18 Mart Zaferi, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini ve milletimizin esaret altına alınamayacağını tüm dünyaya ilan etmiştir.

Döneminin en güçlü devletleri tarafından, Türk milletinin çöküşünün hedeflendiği bu istila girişimi, milletin topyekûn mukavemeti ile karşılanmıştır. Bu zaferle kahraman Mehmetçik tarih sayfalarına kanlarıyla “Çanakkale Geçilmez” sözünü yazdırmış, bir milletin kurtuluşa giden yolunu açmıştır.

Çanakkale Zaferi, askerlerine “Ben, size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün, vatan uğruna canını seve seve feda eden 250 bin şehidimizin, yüz binlerce gazimizin ve bir milletin topyekûn zaferidir.

Bu kutlu zaferde Sivaslı gençlerde kahramanlık destanının bir parçası olmuştur. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan tarihi binada eğitim veren Sivas Lisesi’nin tüm son sınıf öğrencileri katıldıkları 1915 Çanakkale Savaşı’nda şehit düşmüş, okul o yıl mezun verememiştir.

Yüzbinlerce şehidin yan yana yattığı ve tüm dünyaya barış mesajlarının verildiği bir destan yeri olan Çanakkale, bağrında yatan binlerce şehidiyle Türk Milleti için onur, gurur ve şeref abidesidir. Çanakkale, bir milletin uyandığı, küllerinden yeniden doğduğu, birlik ve beraberlik ruhunu anıtlaştırdığı topraktır.

Gün yine birlik ve beraberlik günüdür. Yakın zamanda yaşanılan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin acı verici sonuçları da yine milletimizin dirayeti, devletimizin imkânları ile aşılacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.