SCÜ’nün Müzeleri Özel Müze Statüsü Kazandı | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

29 Mart 2023 - 00:16

SCÜ’nün Müzeleri Özel Müze Statüsü Kazandı

Son Güncelleme :

29 Temmuz 2022 - 21:54

161 kez okundu
SCÜ’nün Müzeleri Özel Müze Statüsü Kazandı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin (SCÜ) kuruluşunun 48’nci yıl dönümü olan 9 Şubat 2022 tarihinde resmî açılışı yapılan Tabiat Tarihi Müzesi ve Üniversite Tarihi Müzesi “Özel Müze” statüsü kazandı.

 

Böylece Tabiat Tarihi Müzesi Türkiye’nin özel müze statüsü kapsamına alınan ilk tabiat tarihi müzesi, Üniversite Tarihi Müzesi ise ikinci üniversite tarihi özel müzesi unvanına sahip oldu.

 

SCÜ bünyesinde hizmete açılan Müzelerin özel müze statüsüne alınması için Sivas İl Kültür Müdürlüğü aracılığıyla Kültür Bakanlığına başvuru yapılmıştı. Başvurunun ardından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra 30 Haziran 2022 tarihinde Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce onaylanarak her iki Müze de Özel Müze statüsü kazandı.

 

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan SCÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldız, 48 yıllık mazisiyle Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından olan SCÜ’nün Sivas’ın marka değerleri arasında yer aldığını kaydederek, “Biz Sivas’ın doğal, tarihî, kültürel, coğrafî önemine dikkat çekmek ve Üniversitemizin geçmişini gelecek nesillerin öğrenmesi adına 9 Şubat 2022’de Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin 48. kuruluş yıl dönümünde Tabiat Tarihi Müzesi ve Üniversite Tarihi Müzesinin açılışını gerçekleştirdik. Açılışından itibaren halkımızın, özellikle ilkokul ve ortaokullarımızın yoğun ilgisi ile karşılaştık.” dedi.

 

Konuşmasının devamında Rektör Prof. Dr. Yıldız, “ Müzemiz açıldıktan sonraki ilk hedefimiz müzelerimize Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Özel Müze” statüsü kazandırmak olmuştur. Biz de müzelerimize resmî bir statü kazandırmak, ulusal-uluslararası ortamda tanıtımını yapmak ve çalışmalar yürütmek amacıyla hazırlıklarımızı yaptıktan sonra Sivas İl Kültür Müdürlüğümüz aracılığıyla Kültür Bakanlığına başvurumuzu yaptık. Hem dosyamız hem müzelerimiz uzmanlar tarafından incelendi. Başvurumuz 30 Haziran 2022 tarihinde Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce onaylanarak her iki müzemiz de özel müze statüsüne alındı.” şeklinde konuştu.

 

Tabiat Tarihi Müzemiz ülkemizde bir araştırma merkezi bünyesinde kurulan ve özel müze statüsü kazanan ilk tabiat tarihi müzesi unvanına sahip oldu” diyen Rektör Yıldız, “Üniversite Tarihi Müzemiz ise Türkiye’de araştırma merkezine bağlı ikinci özel müze statüsündedir. Bu aşamadan sonra müzelerimiz diğer müzelerle işbirliği ve ortak projeler yapabilecek. Bilimsel ve eğitim amaçlı iş birliklerinin üniversitemizin ve şehrimizin tanıtımında önemli rol oynayacağına inanıyorum. Müzelerimiz öğrencilerimize, Üniversitemize, şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun.” cümleleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.