MÜSİAD EXPO, KÜRESEL VE BÖLGESEL TİCARETE YÖN VERİYOR - MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

28 Eylül 2023 - 13:30

MÜSİAD EXPO, KÜRESEL VE BÖLGESEL TİCARETE YÖN VERİYOR

Son Güncelleme :

10 Kasım 2022 - 22:56

MÜSİAD EXPO, KÜRESEL VE BÖLGESEL TİCARETE YÖN VERİYOR

Bu yıl 19’uncu kez düzenlenen, Türkiye ve bölgenin en kapsamlı karma ticaret fuarı MÜSİAD EXPO 2022, dünyanın dört bir yanından yatırımcı, sanayici ve girişimci iş insanını İstanbul’da bir araya getirdi. Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Sivas Başkanı Salim Eminoğlu, düzenlenen etkinlikler ve ortaya çıkardığı potansiyel iş birlikleri ile MÜSİAD EXPO’nun ticari diplomasi şölenine dönüştüğünü söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO Karma Ticaret Fuarı, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde binlerce iş insanını bir araya getirdi. Dünyanın dört bir yanından üst düzey diplomatik temsilcinin de katıldığı organizasyon, D8 Büyükelçiler Buluşması, Uluslararası İş Forumu ve Yabancı Misyonlar Resepsiyonu gibi etkinlikler ile sıra dışı bir fuar deneyimi sundu. Fuara ilişkin açıklamalarda bulunan MÜSİAD Sivas Başkanı Salim Eminoğlu, ticari diplomasinin kalbinin MÜSİAD EXPO’da attığını işaret ederek, “MÜSİAD EXPO, fuar boyu düzenlenen etkinlikler ve ortaya çıkardığı potansiyel ile uluslararası ticarete yön veren bir etki oluşturdu. Beklentilerin üstüne çıkan bir fuar deneyimi sunan MÜSİAD EXPO, deyim yerindeyse tam bir ticari diplomasi şölenine dönüştü” dedi.

“MÜSİAD EXPO tarihinin en büyük fuarı gerçekleştirildi”

MÜSİAD EXPO 2022’deki gelişmelere ilişkin belirlenen hedeflerin gerçekleştiğini söyleyen Başkan Salim Eminoğlu, MÜSİAD EXPO tarihinin en büyük fuarına imza atıldığını belirtti. “Fuarımız her geçen gün büyüyor, güçleniyor” diyen Eminoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl 19’uncu kez kapılarını açan MÜSİAD EXPO, çok sektörlü ve çok kültürlü yapısı ile Türkiye ve bölgenin en kapsamlı organizasyonları arasında yer alıyor. Aynı zamanda uluslararası programların da düzenlendiği etkinlik, katılımcılarına sıra dışı bir fuar deneyimi sunuyor. Fuar öncesi 124 ülkeden 100 bin ziyaretçi hedefiyle yola çıkılmıştı. Sahadan yapılan geri bildirimlerle elde edilen verilere göre, memnuniyet oranı oldukça yüksek. Tüm bu izlenimler doğrultusunda şunu ifade edebiliriz; MÜSİAD EXPO tarihimizin en büyük ve ülkemizin en kapsamlı karma ticaret fuarına imza atmış olmanın gururunu yaşıyoruz.

 

MÜSİAD EXPO’da çok sayıda iş insanı bir araya geldi

 

25 bin metrekarelik bir fuar alanında gerçekleştirilen etkinlikte 600’e yakın firmanın stant açtığını belirten Başkan Eminoğlu şunları söyledi; “Fuara, Sivas’tan Korkmaz Panel firmamızla stant bazında 15’in üzerinde üyemizle katılım sağladık. Fuar için titiz bir çalışma yürüten ekiplerimiz ürün ve hizmet bazlı 60’tan fazla ülkeden nitelikli alım heyetini doğrudan muhatapları ile bir araya getirdi. Cezayir, Suudi Arabistan, Almanya, Irak, Pakistan, Rusya, Mısır, Endonezya, Ürdün, Avusturya, Fas gibi ülkelerden yoğun bir ziyaretçi profili ile karşılaştık. Bununla birlikte ülkemizin tüm illerinden misafirlerimiz, MÜSİAD EXPO’da yeni iş birliklerine kapı araladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız, Bakanlarımız, KKTC Başbakanımız, yabancı ülkelerden üst düzey Bakan ve diplomatik temsilcinin katılımı ise MÜSİAD EXPO’nun ne denli önemli bir organizasyon olduğunu gözler önüne seriyor. Allah’a hamdolsun fuarımız her geçen gün büyüyor, güçleniyor.”

 

MÜSİAD EXPO’da 11 farklı ülkeden toplam 17 kuruluşla iş birliği anlaşması imzalandı

MÜSİAD Sivas Başkanı Salim Eminoğlu, MÜSİAD EXPO’da düzenlenen etkinliklere ilişkin bilgilerde paylaşırken MÜSİAD ve 11 farklı ülkeden 17 kuruluş arasında iş birliği mutabakatı imzalandığını söyledi. İmzalanan anlaşmalar ile ülkeler arası ticaretin bir adım ödeye taşınacağını vurguladı ve açıklamasına şöyle devam etti:

 

“MÜSİAD EXPO çerçevesinde, D8 Ülkeleri büyükelçilerinin katılımıyla Ticari Diplomasi Buluşması, büyükelçi ve başkonsolosların katılımıyla Diplomatik Misyonlar Resepsiyonu, yurt içi ve yurt dışı 165 noktada bulunan MÜSİAD şube başkan ve temsilcilerinin katılımıyla Dünya Genel İdare Kurulu, B2B iş görüşmeleri ve MoU İş Birliği Anlaşmaları İmza Töreni gibi etkinlikler fuara değer katan organizasyonlar arasında yer aldı. Yurt dışı şubelerimiz ve çok sayıda forum üyesi paydaş ülke temsilcilerinin katılımıyla düzenlediğimiz 26. Uluslararası İş Forumu-IBF Kongresi’nin bu seneki ana konusu ise Gıda Güvenliği ve Neslin Muhafazası oldu. Bu konu başlığı çok değerli konuklarımızla masaya yatırıldı ve üç ayrı oturumlu panel düzenlendi. İnşallah bu çalışmaların tamamı da Genel Merkezimiz tarafından rapor hâline getirip kamuoyuyla paylaşılacak. En büyük sermayemiz ve gücümüz olan yeni nesilleri ve aileyi korumak için biz de MÜSİAD olarak seferberlik hâlindeyiz. Çin, Gambiya, Demokratik Kongo, Nijerya, Kenya, Fas ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 11 farklı ülkeden toplam 17 ayrı kuruluşla imzalanan MoU iyi niyet anlaşmaları ülkeler arası ticareti güçlendirerek bir adım ödeye taşıyacak. Aynı zamanda D8 Genel Sekreteri Isiaka Abdulkadir Imam’ın katılımıyla gerçekleşen imza töreninde imzalanan mutabakat ile D8 ve MÜSİAD arasındaki iş birliği daha kapsamlı bir hâle kavuşacak.”

MÜSİAD, EXPO’da uluslararası ticarete dinamizm kazandıracak iki yeni yapıyı hayata geçirdi

MÜSİAD EXPO çerçevesinde tanıtımı yapılan MÜSİAD Invest ve MÜSİAD Ticaret Ofisi’ne yönelik değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Sivas Başkanı Salim Eminoğlu, Türkiye’nin yeni ekonomik düzende küresel ticaretin güvenli limanı olduğunu vurgulayarak, oluşturulan iki yeni yapı ile ülkemize yatırım yapmak isteyen ve dünyaya açılmak isteyen iş insanlarına rehberlik edileceğini söyleyerek şunları dile getirdi; “MÜSİAD EXPO çerçevesinde uluslararası ticarete dinamizm kazandıracak iki yenilik hayata geçirildi. Bunlardan biri, kısa adı MÜSİAD Invest olan MÜSİAD Uluslararası Yatırım Destek Ofisi. MÜSİAD Invest ile Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yatırımcılara rehberlik edilecek. Bunun yanında yurt içi ve yurt dışındaki üyelerimizin tüm ticari bilgilerinin toplandığı ve birbirlerini çok daha iyi tanımaları ve ticaret yapmalarını sağlamak için MÜSİAD Ticaret Ofisi hayata geçirildi. Türkiye, küresel ve bölgesel ticaretin güvenli limanıdır. Ülkemiz genelinde MÜSİAD üyelerimiz tarafından, 2022 yılı boyunca hayata geçirilen ihracat odaklı yatırım, üretim ve istihdam projeleriyle, Anadolu’ya olan güven ortaya koyuldu. MÜSİAD EXPO’daki sinerji ile bu vizyonumuzu daha da genişletmiş olduk. Tüm bu projelerimize ek olarak büyük ölçekli işleri ve hayallerimizi gerçekleştirmek için üyelerimizin, sermayelerini bir araya toplayarak Girişim Sermayesi Yatırım Fonu için girişimlere başlandı. Bu hayırlı ve bereketli proje için Genel Merkezimiz tarafından çalışmalarımız yoğunlaştırıldı. Türkiye Yüzyılı inşa edilirken, Sivas kazanacak, Anadolu kazanacak, Türkiye kazanacak, milletimiz kazanacak. İş dünyası olarak ülkemizin yeni yüzyılına hazırız.”

 

MÜSİAD Expo İş Dünyasına Moral Oldu

 

MÜSİAD Expo ve beraberinde ki etkinliklerle iş dünyasına moral veren organizasyonlarımızın düzenlenmesinin öncesinde ve icrasında emeği ve katkısı olan herkese şahsı ve şube üyeleri adına şükranlarını ileten Eminoğlu, “Fuarımıza katılım sağlayan firmamıza ve ziyaret eden üyelerimize teşekkür ederiz. Allah, camiamıza, devletimize, milletimize ve İslam Alemine fayda sağlayacak daha nice başarılı organizasyonlara imza atabilmeyi hepimize nasip eylesin” diyerek sözlerini tamamladı.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.