Metin Boyraz”Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin Enflasyon mağduru olduklarını, Mağduriyetlerinin giderilmesi için Enflasyon Oranında Muhasebe Ücretlerine Yüzde 60 oranında artış yapmalarının zorunluğu olduğunu beyan etti” | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

29 Mart 2023 - 00:48

Metin Boyraz”Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin Enflasyon mağduru olduklarını, Mağduriyetlerinin giderilmesi için Enflasyon Oranında Muhasebe Ücretlerine Yüzde 60 oranında artış yapmalarının zorunluğu olduğunu beyan etti”

Son Güncelleme :

26 Haziran 2022 - 10:27

167 kez okundu
Metin Boyraz”Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin Enflasyon mağduru olduklarını, Mağduriyetlerinin giderilmesi için Enflasyon Oranında Muhasebe Ücretlerine Yüzde 60 oranında artış yapmalarının zorunluğu olduğunu beyan etti”

SİVAS SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI Başkanı Metin BOYRAZ,

  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin Enflasyon mağduru olduklarını, Mağduriyetlerinin giderilmesi için Enflasyon Oranında Muhasebe Ücretlerine % 60 oranında artış yapmalarının zorunluğu olduğunu beyan etti.

 

Muhasebe ve Müşavirlik ücretleri enflasyon farkı kadar artırılmalı, Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesinde yer alan ücretlerin yüksek enflasyon nedeniyle yetersiz kalması, muhasebe bürolarının sürdürülebilirliğini ve hizmet sunmasını olanaksız boyuta getirdi. Maliyetlerdeki yüksek artış karşısında Mali Müşavirler, asgari ücret tarifesinde yer alan ücretlere enflasyon farkı kadar artış yapılmasını talep etti.

Gelinen aşamada, mesleki faaliyetin sürdürülmesi için gerekli giderlerin personel, kırtasiye, kira, elektrik, akaryakıt, ulaşım, gıda, temizlik, kargo vb. tamamında olağanüstü artışlar meydana gelmiştir. TÜİK verilerine göre Mayıs 2022 itibariyle tüketici fiyatlarında yıllık değişim yüzde 73,50 ve yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 132 oldu. TÜFE özel kapsamlı göstergelerine göre, gıda yüzde 76, enerji yüzde 121, ulaştırma hizmetleri yüzde 78 ve kira yüzde 20 artış gösterdi. Geçmiş yılın enflasyon oranı ile ücret tarifesi belirlenen Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler enflasyondaki artışın ve ortaya çıkan tahribatın en büyük mağduru haline geldi. 

01.07.2022 tarihi itibariyle ülkemiz muhasebe sisteminde yürürlüğe girecek olan elektronik dönüşüm uygulamaları (e-defter, e-fatura, e-irsaliye vb.) muhasebe mesleği icraasını daha zahmetli ve külfetli hale getirecek olup , mevcut maliyetler ve ekonomik şartlar göz önüne alındığında mali müşavirlik ücret tarifesinin güncellenmesi kaçınılmaz olmuştur. 

Muhasebe bürolarının varlığını tehdit eder hale gelen bu durumdan dolayı, hizmetlerin sürdürülebilirliği ve aksamadan devam edebilmesi için 2022 yılında meslek mensuplarınca uygulanan asgari ücret tarifesinin güncellenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. TÜRMOB Yönetim Kurulu, 10 Haziran 2022 tarihli toplantısında Asgari Ücret Tarifesinin güncellenmesi için T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na müracaat etmeye karar vermiş.  Bakanlığın, yukarıda belirtilen veriler ışığında gerekli güncellemeyi yapması beklenilmektedir.  Yüksek enflasyondan kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde tarifedeki ücretlere %60 oranındaki enflasyon farkının yansıtılarak Temmuz ayından itibaren uygulanması gerektiğini beyan etmiştir.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.