partnerhatti.com
Şaşırtıcı biçimde buzula yuva yapan ispinozlar | MySivas.Com Sivas Haberleri
reklam
reklam

Şaşırtıcı biçimde buzula yuva yapan ispinozlar | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

9 Aralık 2022 - 02:47

Şaşırtıcı biçimde buzula yuva yapan ispinozlar

Son Güncelleme :

23 Haziran 2021 - 15:22

138 kez okundu

reklam
Şaşırtıcı biçimde buzula yuva yapan ispinozlar
reklam

Bu ispinozlar aynı zamanda buzulkuşları olarak da biliniyor. Yuvalarını buzulların burnuna yakın küçük çatlaklara yapıyorlar ve bu sebepten onlara ‘buzulkuşu’adı verilmektedir. Yuvalarını buzula yapan tek kuş türü olarak biliniyor.

And Dağları’nda, hiçbir şey yaşayamazmış gibi görünen buzullar arasına yumurtlayan, mavi-gri tüyleri olan küçük ve tombul bir kuş var. Buz üzerinde yuva yapmakla tanınan imparator penguenler ile birlikte yavru yetiştirmek için en uygunsuz ortamı olan tek kuştur.

Ak kanatlı Diuka ispinozu (Diuca speculifera) veya buzulkuşu olarak bilinen türler, Arjantin, Bolivya, Şili ve Peru’nun en yüksek dağlarında yaşar. BBC, bu olağanüstü kuşun hayatını ‘And Dağları’ adlı bir belgeselde anlatıyor ve sunumda buzulkuşuna ulaşmanın gerçekten bir başarı olduğunu açıklıyor.

Buzulkuşu yuvaları ilk defa 2008 yılında Peru’daki Quelccaya buzulunda keşfedilmiştir. Deniz seviyesinden 5700 metre yüksekte yuva yapıyorlar! Bu yükseklikte oksijen seviyeleri deniz seviyesinin % 50’si kadardır. Bu türün beslenme şekli hakkında pek bir şey bilinmese de, muhtemelen tohumlar ve eklembacaklılarla besleniyorlar.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam