FETÖ’den devralınan bu kampüse biz üç yeni imam hatip açtık - MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

28 Eylül 2023 - 13:33

FETÖ’den devralınan bu kampüse biz üç yeni imam hatip açtık

Son Güncelleme :

17 Ekim 2016 - 20:00

FETÖ’den devralınan bu kampüse biz üç yeni imam hatip açtık

AHMET ERÇELİK

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi gazetede 7 ilin Müdürünün kadrosu çıktı.Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ataması  çıkmasından sonra gazetemize özel röportaj yaptı.

Mustafa Altınsoy sözlerine “Mlli Eğitim Bakanlğı tarafından ataması konusunda Altınsoy Resmi gazetede atamamız yapıldı.Başta emeği geçen Milletvekillerimiz olmak üzere Bakanımız,Müsteşarımız ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.Vekaleten tüm eğitim sorunlarıyla gayretimizi gösteriyorsuk.Daha sonra kadromuz geldikten sonrada elimizden gelen bütün çalışmaları ekibimizle birlikte yapacağız.

 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Başladı Milli Eğitim Müdürlüğü Olarak bu yıldan beklentileriniz nelerdir.

Bizler 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılına yaklaşık 9.000 öğretmenimiz ve yaklaşık 700 kurumumuzla başladık.  Yeni eğitim öğretim yılının şehrimize, öğrencilerimize, velilerimize hayırlar getirmesini diliyorum.

2.Milli Eğitim Bünyesine Dâhil Edilen Yeni Okullar Var, Ayrıca Yeni Binalara Taşınan Okullar Var, Buralarda Son Durum Nedir?

Bizler İl Milli Eğitim Müdürlüğü Olarak Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda  göreve başladığımız günden beri ikili eğitimi tekli eğitme çevirmek için gayret gösteriyoruz. İlimizde de bu doğrultuda önemli adımlar atıldı ve pek çok yeni okul eğitime kazandırıldı.

Bu yeni okullarla birlikte birkaç okul hariç ilimizde artık sabahçı öğlenci dediğimiz ikili eğitim yapan okul kalmayacak. Bu yıl itibari ile bizlere teslim edilen temel eğitimde 230 derslikli 13, Ortaöğretimde ise 106 derslikli 5 okul var.( Toplam derslik sayısı 336  )Bu 18 okuldan iki tanesi FETÖ terör örgütünden devralınan ve yine vatandaşımızın hizmetine sunulan okullar. Bu iki okulum da derslik sayısı toplamda (26+34) 60.

 1. FETO Soruşturması Sebebi ile Görevden Alınan Öğretmenler Var. Bunlar Eğitim-Öğretimde Aksamaya Yol Açtı mı son durum nedir?

Tüm Türkiye’de olduğu gibi İlimizde de şu an itibari ile 261 öğretmen görevden alındı. 137 öğretmenimizin ise soruşturması sürüyor. İlimizde yaklaşık 9.000 öğretmenimiz olduğu düşünüldüğünde oransal olarak bizi çok fazla etkilemedi. Ayrıca bu öğretmenlerin ekseriyeti il merkezinde görev yapan öğretmenler. Bunların derslerini diğer öğretmenlerimize dağıtarak problemi büyük ölçüde çözdük.

Zaten ücretli öğretmenlikle okullarda görev almak isteyen yüzlerce öğretmenin müracaatlarını almıştık. İhtiyaç olan okullara hızlı bir şekilde ücretli öğretmen görevlendiriyoruz.

4.Devlete Devredilen FETÖ’ye Ait Sulan Murat Koleji Eğitime Kazandırıldı Buradaki Okullar Hakkına Bilgi Verir Misiniz?

Bilindiği gibi FETÖ’den devralınan bu kampüse biz üç yeni imam hatip açtık. Bunlardan ilkiTüm Türkiye’de yalnızca 7 tane olan Uluslararası İmam Hatip Lisesi. İdi. Bu okula 15 Temmuzdaki menfur darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsünde şehit olan Recep GÜNDÜZ’ünismi verdik.

Diğeri ise daha önce “Geldi Gençlik Çağımız, Hafızlık En Güzel Tâcımız”sloganı ile başlattığımız ve Zeki Hayran İmam Hatip Ortaokulu bünyesinde yürüttüğümüz proje okulu. Bu okulumuzu resmi olarak proje imam hatip ortaokulu statüsüne alındı ve bu kampüse taşındı.

Üçüncüsü ise Şehit M. Murat Ertekin Anadolu İmam Hatip Lisesi.

Ben özellikle Uluslar Arası İmam Hatip ve Hafızlık Orta Okulu hakkında bilgi vermek istiyorum. Uluslar Arası İHL’nineğitim dili tüm öğrenciler için Türkçe olup, yabancı dil eğitimi Arapça ve İngilizce olarak veriliyor. Yabancı öğrenciler 9. Sınıfın birinci döneminde 26 saat Türkçe hazırlık dersi görüyor, ikinci döneminde itibaren ise Anadolu İmam Hatip Lisesi müfredatı çerçevesinde eğitime devam edeceklerdir.

Uluslar Arası İHL’de eğitim görmek için ilimize aralarında Afganistan, Bangladeş, Benin, Çad, Gana, Kenya, Liberya, Mozambik, Tanzanya, Togo, Uganda gibi ülkelerin bulunduğu  26 ülkeden 40 öğrenci gelecek. Bugün itibari ile 18 öğrencimiz eğitime başladılar. Vize işlemelerini halleden öğrencilerimiz peyderpey ilimize geliyorlar.

Bu kampüste bir de proje Ortaokulumuz var demiştik.

Proje İmam Hatip Ortaokulunda ise hafızlık eğitimi devam ediyor. Sınavla seçilen 400 öğrencilerimiz il müftülüğümüzün güzide hocalarından yazın 8 hafta eğitim gördü. Ardından yapılan mülakatlar sonucu 120 kız, 120 erkek öğrencimiz okulumuza kayıt yaptırdı. Bu öğrencilerimiz çok özel bir programla hem hafızlık eğitimi hem de imam hatip ortaokulu eğitimi alıyorlar. Ayrıca musiki, okçuluk, izcilik gibi sosyal ve sportif faaliyetlere de başladık. Yakın zamanda Sivas hafız yetiştirmede Türkiye’nin sayılı illerinden olacak.

 1. Sivas’ta Eğitimin Kalitesini Arttırmaya Yönelik Bu Yılki Projeler Neler?

Bizler eğitimde hem niceliksel hem de niteliksel kaliteye önem veriyoruz. Evet öğrencilerimiz sınavlarda sayısal anlamda başarılar elde etsinler. Bu bizim temennimiz.  Bunun için de hafta sonları ücretsiz verilen yetiştirme kurslarına öğrencilerimizi teşvik ediyoruz.  Sosyal, kültürel ve manevi gelişim için de çalışmalar yapıyoruz.

 • TEOG Ortak İçin İl Geneli Ortak Sınavlar ve Soru Havuzu
 • İngilice Dil Eğitimi İçin Yeni Bir Yazılım
 • Kitap Okuma Programları
 • Bilgi- Kültür Yarışmaları
 • Mümtaz Şahsiyetleri Tanıtıcı Çalışmalar
 • Sivas Yazarları İle Buluşuyor
 • Onlar da Buradaydı
 • 15 Temmuz Sergisi
 1. Okullar Bölgesinde Son Durum Nedir?

Okullar bölgesindeki çalışmalarda sona gelindi.  135 Dönümlük tüm alan İhata Duvarları ile çevriliyor. Duvarların Yüzde 70’i tamamlandı. Sonrasında oraya girişleri kontrollü yapacağız ve güvenlik koyacağız. Yine o bölgede okullar arası yollar parke taşları ile örüldü, okulların peyzajı İl Özel İdaremiz tarafından yapıldı. Bölgenin alt yapısı tamamen değişiyor. DSİ drenajı tamamladı, yağmur suları artık bölgeden hızlı bir şekilde tahliye edilecek.  Bölgedeki tüm okullarımızın dış cephesi boyandı. Yine bu bölgeye ortak bir kantin ve öğrencilerimizin sıcak yemek yiyebilecekleri yemekhane yapımı için çalışmalarımız devam ediyor.

 1. Öğrenci, Veli ve Öğretmenlerimize Neler Söylemek İstersiniz.?

Öncelikle öğrencilerimize şunları söylemek istiyorum:

Bildiğiniz gibi “hedef olmadan gayret olmaz.” Bizim ülke olarak en büyük problemlerimizden biri ya hiç hedef belirlememek ya da hedeflerimizi çok geç belirlemek.  Oysa sizlerin de bildiği gibi rotası, hedefi belli olmayan bir gemiye hiçbir rüzgâr yardım edemez. İnsanın önce kendini tanıması ve sınırlarını keşfetmesi hedef çizmenin birinci basamağıdır.  Gençlere tavsiyem önce kendileri iyi tanımları ve sonra bir an önce geleceğe dair uzun soluklu bir yaşam planı oluşturmalarıdır. Gençler bu planlamayı yaparken hayallerinin önüne engel koymasınlar. Hedeflerine ulaşmak için ise var güçleri ile gayret sarf etsinler.

Hemen şunu da belirteyim ki hedef oluşturma noktasında kitaplar bizim en büyük yardımcılarımızdır. Öğrencilere tavsiyem nitelikli eser okumayı ihmal etmesinler. Her ay en az bir eserler okusunlar. Ancak bu şekilde sağlıklı hedefler oluşturulabileceğine inanıyorum.

Velilerimiz ise dünyanın en değerli varlığına sahip olduklarını unutmasınlar. Kendine vatanına, ailesine hayırlı bir evladın en büyük miras olduğunun bilincinde olarak onlara yaklaşsınlar, onları yönlendirsinler.

Son olarak sizlerin aracılığı ile meslektaşlarıma da seslenmek istiyorum, meslektaşlarım şunu unutmasınlar: Yirmi birinci yüzyılın hızla değişen dünyasında yeniliklere ayak uydurmak, öğrencilerimizin ilgisini derslere yöneltebilmek öğretmenlerimizin yoğun gayretine muhtaçtır. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizle gönülden diyalog kursunlar, onlarla mekanik değil “organik” eğitim yapsınlar. Değerli meslektaşlarım, bizler mum misali etrafını aydınlatırken kendisini feda eden bir mesleğin temsilcileriyiz. İnanıyorum ki gayretlerinizle ülkemizi müreffeh yarınlara taşıyan, ilmi talep eden hülasa “talebe” olan yeni bir nesil yetişecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.