“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ TURİZM” | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

31 Ocak 2023 - 23:29

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ TURİZM”

Son Güncelleme :

02 Kasım 2022 - 21:54

81 kez okundu
reklam
“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ TURİZM”
reklam

Vali Yılmaz Şimşek, Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği üyeleri ile bir araya geldi. Vali Şimşek, “Birinci önceliğimiz turizm olacak ve bunun için Sivas’ta sözü olan herkes söylesin” dedi.

 

 

 

Vali Yılmaz Şimşek, geçen hafta buluştuğu Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği üyeleri ile yeniden bir araya geldi. Hamidiye Kültür Parkı tesislerinde düzenlenen toplantıda, dernek üyesi akademisyen Ahmet Necip Günaydın, “Şehir kimliğinin kent meydanına yansıması” konulu proje hakkında bilgiler verdi.

 

Slayt gösterisi eşliğinde özellikle Milli Mücadele’ye 108 gün başkentlik yapmış olan Sivas’ın bu özelliğinin ön plana çıkarılarak turizm açısından değerlendirilmesi gerektiğini belirten Günaydın, yıkılan orduevi binasının yerine yapılan 4 Eylül Kongre Meydanı’ndaki çalışmaları ve burada uygulanacak rölyef çalışmalarını anlattı.

 

“PROJE TAKİP BİRİMİ OLUŞTURDUK”

 

Sivas’ın turizm alanında çalışmalar yapmasının çok önemli olduğunu belirten Vali Yılmaz Şimşek ise, bu amaçla bir komisyon kurduklarını ve bu komisyonun çalışmalarına başladığını ifade etti. Vali Şimşek, “Aklımdan geçenler bu toplantıda da zikredildi. Valiliğin içinde turizm ile ilgili projelerin takibi için birim oluşturduk. Bu konuda sözü olan herkes söylesin. Bu komisyona sivil toplum örgütlerini de dahil edelim ve geniş çaplı toplantı yapıp herkesin teklifini alalım. Buna göre projeler belirleyip bu projelerin hazırlanması ve takibi ile ilgili görevlendirmeler yapalım” dedi.

 

Sivas’ın turizm alanında çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve şehir meydanının açık hava müzesini andırdığını belirten Vali Yılmaz Şimşek şunları söyledi; “Bu şehrin diğer şehirlerle farkı var. Her şehirde Sivas’taki gibi Selçuklu eserleri var. Bu şehrin en önemli özelliği Milli Mücadeleye başkentlik yapmış, Cumhuriyetin temelleri burada atılmış ve 108 gün boyunca Atatürk ve silah arkadaşlarına ev sahipliği yapmış olması. Bunlar çok önemli şeyler. Sivas’ın bu anlamda marka şehir olması için çalışmamız gerekiyor. Bugün bunun ilk adımını attık. Sivas Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği’nin de bu işlere kafa yoruyor olmasından ve projeler üretiyor olmasından büyük memnuniyet duydum. Her güzel fikri değerlendirmemiz gerekiyor. Tabi ki bu işin bir ayağını da Belediye oluşturuyor ve belediye ile birlikte hareket edeceğiz.”

 

“KAPADOKYA’DAN DİVRİĞİ’YE ÖZEL UÇAK”

 

Vali Şimşek, şehir merkezinin yanı sıra ilçelerde de büyük bir turizm potansiyeli olduğunu ifade ederek, özelikle Divriği ilçesine önem vereceklerini belirtti.  Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasının çok değerli ve orijinal bir şaheser olduğunu kaydeden Vali Şimşek, İstanbul ziyareti sırasında havalimanını yapan bir iş adamımızla görüştüğünü ve Kapadokya’dan Divriği’ye özel uçaklarla turist getirilmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını, balon turizminin de bu kapsamda düşünebileceğini kaydetti. Şimşek, “Turizm konusunda Divriği’ye özel önem veriyorum. Divriği’de UNESCO miras listesine girmiş bir şaheser var ve insanlar sırf bunu görmek için ilçeye geliyor. Bizim başka illerde olmayanları ön plana çıkarmamız gerekiyor” dedi.

 

“AŞIK VEYSEL HEYKELİ OLMALI”

 

Vali Şimşek, ayrıca Sivas’ın Aşık Veysel gibi çok önemli bir değeri olduğunu fakat şehirde bir heykelinin bulunmadığını da kaydederek, “Bu değerlerimiz Sivas için çok önemli. Aşık Veysel anısına anıt yapılmış ama şehrin çok içinde kalmış. Bizim doğru projeleri doğru yerlere yapmamız lazım. Sivas’a turist çekebilmemiz için ulaşım da çok önemli. Hızlı Tren seferlerinin başlaması ile turizmin canlanacağına inanıyorum. Hızlı Tren Ankara’dan Sivas’a gelecek turistler için çok büyük bir imkân. İlk planda Sivas’ta bir kültür yolu oluşturulmalı ve gelen turistler bir gezi güzergâhında Sivas’ı gezmeli. Bizim şehir olarak her anlamda ev ödevlerimizi yapıp her konuda hazır olmamız lazım” diye konuştu.

 

Toplantının ardından Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu ise Vali Yılmaz Şimşek’e turizm ve diğer konularda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Türkmenoğlu, Kars seferi yapan Turistik Doğu Ekspresi’nin Sivas’ta dört saat süreyle mola vermesini sağladığı için Vali Yılmaz Şimşek’e teşekkür etti.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam