partnerhatti.com
Başkan Ekenden Bankalara Uyarı | MySivas.Com Sivas Haberleri
reklam
reklam

Başkan Ekenden Bankalara Uyarı | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

28 Kasım 2022 - 14:46

Başkan Ekenden Bankalara Uyarı

reklam
Başkan Ekenden Bankalara Uyarı
Son Güncelleme :

14 Ekim 2018 - 11:32

281 kez okundu
reklam

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Türkiye ekonomisi ve üretim koşullarının zorlu sınavlardan geçtiğini belirterek, tüm Türkiye’nin kenetlendiği bir dönemde bankaları reel sektörü desteklemeye davet etti.

Başkan Eken, “Tüccar ve sanayicilerimizin yüksek miktar ödemelerinde eksik kalan küçük tutarlar için o güne özel kredi tahsisi yapılmasını istiyoruz. Hiç bir tüccarımın çekinin yazılmasına razı değiliz. Hepimiz aynı ülkede ve aynı gemideyiz. Gemi su aldığı zaman, hepimiz batarız. Gün bir olma ve diri olma zamanıdır.  Her zamankin den daha fazla sizleri işbirliği ve güç birliğine davet ediyorum” dedi.

TSO tarafından Sivas’ta hizmet veren bankaların şube müdürleri ve bölge müdürlerinin katılımıyla bankacılık sektöründe yaşanan sorunlar hakkında toplantı düzenlendi.

Toplantıda 5000 üye ile yapılan anket sonucunda ortaya çıkan sorunlar masaya yatırıldı. TSO Başkanı Mustafa Eken, 16 maddenin belirlendiği sorun ve talepleri tek tek açıklayarak, bankalardan düzeltme istedi.

Eken, “İçerisinde bulunduğumuz ekonomik gelişmeler, iş dünyamızı ve finans sektörünü yakından ilgilendirmektedir. Yapılan araştırmalar finansmana erişim konusunun, KOBİ’ler açısından daha da büyük bir sorun teşkil ettiğine işaret ediyor. Bu zorlu sürecin kilidini açacak olan en güçlü faktör, bankacılık sektörü başta olmak üzere tüm kesimler olarak ölçülü ve sınırlı kaynakları ne kadar doğru, ne kadar nitelikli ve ne kadar verimli kullanmış olduğumuzdur. Tam da bu noktada ekonomimize yönelik küresel saldırılar karşısında hükümetimizin aldığı önemleri yakından takip ediyor ve destekliyoruz.” dedi.

BİZLER KADAR TAŞIN ALTINA SİZDE ELİNİZİ KOYUN

Finans, üretim ve ticaret yapan tüm sektörleri topyekûn mücadele etmeye çağıran Başkan Eken, ““Döviz kuru üzerinden yapılan saldırılara bağlı olarak artan enflasyonun piyasaları sıkıntıya düşürdüğünü biliyoruz. Enflasyonla mücadele aynı zamanda işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle mücadeledir. Türk özel sektörü, devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergileyecek, elini taşın altına koyacaktır. Bizlerde Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu milli hareketin içerisinde yer alıp üyelerimizle birlikte topyekûn mücadele edeceğiz. Hep birlikte büyümek, hedeflerimize ulaşmak için sizlerin de elinin taşın altında görmek istiyoruz.”

AYNI GEMİDE OLDUĞUMUZU UNUTMAYIN!

 

Bankaları sadece iyi gün dostu olarak görmek istemediklerini kaydeden Eken, sert rüzgarlarda da yanında olmalarını istedi ve şöyle devam etti: “Bölgenin ve ilimizin kalkınması işletmelerimizin yatırımlarını sürdürmesi ve yeni yatırımların geliştirilmesi ile sağlanacaktır. Bunun için yatırım yapan, istihdam sağlayan işletmelerimizin desteklenmesi gerekmektedir. İşletmeler açısından da finansmana erişim sorunu oldukça kritik ve önemli bir sorun. Bu sorunun çözümünde biz yerel kurumların yanında bankalarımız ve birliğimizin de önemli katkılarına ve işbirliğine ihtiyacımız vardır. Çünkü hepimiz aynı ülkede ve aynı gemideyiz. Gemi su aldığı zaman, hepimiz batıyoruz. Özellikle bu coğrafyada güçlü olmamız için daha çok çalışıp, daha çok üretmemiz ve bir birimize destek vermeliyiz. Her zamankin den daha fazla sizleri işbirliği ve güç birliğine davet ediyorum. “

 

ÜYELERİMİZİN BANKACILIK SEKTÖRÜNE İLİŞKİN SIKINTI VE TALEPLERİ

 

 1. Mevduat faizi ile kredi faizi oranları arasında ki marjın yüksek tutulması
 2. Teminat mektubu komisyon Oran’ın %1 den %3 e yükselmesi
 3. Sivas’taki bir bankanın kredi faiz oranı ile aynı bankanın başka ildeki şubesinin kredi faiz oranlarının aynı olmaması
 4. Bankalarca yaptırılan ekspertizlerde gayrimenkul değerleri çok düşük çıkmaktadır. Bu değerlerin rayiç değerlere çekilmesi
 5. Firmalar ve Bankalar arasındaki ilişkilerin ve bilgilerin mahremiyeti
 6. Verilen teminatların riskin tamamı kapanmadan çözülmemesi
 7. Pos cihazlarından alınan komisyon ücretlerinin yüksek olması
 8. Müşteri kredi limitlerinin sürekli negatif yönde güncellenmesi
 9. Şubelerin sorumluluk almayarak işlerini Genel Müdürlüğe yönlendirmeleri
 10. Kredi kullanımında bankada sigorta yaptırmaya mecbur tutulması
 11. Konut kredilerinin müteahhitlerin desteği de alınarak uygun bir orana çekilmesi ve kampanya yapılması talep edilmektedir.
 12. Tarımsal kredi kullanımında güçlük çekilmesi
 13. Banka Müşteri temsilcilerinin firmalara kredi seçenekleri hakkında yeterli bilgi verilmemesi.
 14. Bankaların firma istihbaratlarını daha özen göstererek yapmaları ve firma çeklerini kabul etmede biraz daha esnek davranmaları.
 15. Tüm üyelerimizin ve özellikle sanayicilerimizin banka ile olan işlemlerinde zaman kaybı yaşanması.
 16. Banka çalışanlarının ticari müşterilerine karşı daha özenli davranmaları

 

 

reklam

EN ÇOK KAZANANLAR

 • PCILT36.52 10.00%
 • SUNTK56.10 10.00%
 • IDEAS44.00 10.00%
 • RTALB13.75 10.00%
 • TETMT265.40 9.99%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • IHAAS86.65 -8.93%
 • PNLSN38.94 -6.80%
 • OZRDN16.87 -6.74%
 • VKING12.60 -6.67%
 • AYDEM22.64 -6.37%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO117.30 3.08%
 • PETKM18.09 4.27%
 • EREGL42.36 1.15%
 • ASELS48.70 1.04%
 • KRDMD14.83 0.07%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

DÖVİZ KURU

BIST100 4.961.14 % 1,78
DOLAR 18.6312 % 0,17
EURO 19.5413 % 1,10
BITCOIN 16.204.93 % -2,21
ÇEYREK ALTIN 1.725.35 % 0,33
GRAM ALTIN 1.061.21 % 0,05
reklam