Basının sorunlarını CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Meclise taşıdı - MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

1 Ekim 2023 - 21:55

Basının sorunlarını CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Meclise taşıdı

Son Güncelleme :

23 Temmuz 2023 - 12:12

Basının sorunlarını CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu Meclise taşıdı

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karası basının sorunlarını Meclise taşıdı.Karasu “Toplumun düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün yegane güvencesi; basın-yayın kuruluşlarının varlığı ve sağlıklı işleyişidir.

Doğru, tarafsız ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatıp, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışının oluşmasında, demokrasinin yerleşip güçlenmesinde basının rolü büyüktür.

Ulusal Kurtuluş Savaşımızda ve sonrasında ulusumuzun yaşadığı tüm zorlu süreçlerde, toplumumuzu aydınlatıcı ve yol gösterici bir rol üstlenen basınımız bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da üzerine düşen görevi eksiksiz olarak yerine getirecektir.

Ancak, son yıllarda iktidarın tutum ve uygulamaları nedeniyle toplumumuz gibi basınımız da ikiye bölünmüş durumdadır.

Bir tarafta halkın haber alma hakkını hiçe sayarak “yandaş havuzunu” oluşturan, iktidarın her türlü olanaklarından ve kamu gücünden yararlanarak gerçekleri karartan; diğer tarafta hukuk ve evrensel hukuk ilkeleri yok sayılarak her türlü baskı, sindirme ve bedel ödetilmek istenen, tüm bunlara karşın yurttaşları bilgilendirmeye çalışan basın karşı karşıyadır.

Ülkemiz ne yazık ki gözaltına alınan, tutuklanan, davalar açılarak “kalemleri kırılmak istenen” gazetecilerle sürekli dünya kamuoyunun gündemindedir.

Yurttaşların özgürlük alanlarına keyfine göre müdahale etme hakkını kendinde gören, onlara “akbaba”, “tasmalı” gibi ifadeleriyle kendince benzetmeler yaparak hakaret etmekte beis görmeyen bir anlayışın hakim olduğu Türkiye’de; gazeteciler, yazarlar, sanatçılar, aydınlar, akademisyenler gibi toplumun önde gelenleri dahil, toplumun tamamı özgür değildir.

Demokrasinin, yerel birimlerle güç kazandığı da son derece açıktır. Bu açıdan, yaygın medya kadar sesi duyulmayan, halka ulaştırabilmek için bin bir zorluğa göğüs geren yerel basının da güçlü olması kaçınılmazdır. Bunun için mevzuatın yeniden gözden geçirilerek gazete ve gazetecilerin daha iyi, kaliteli koşullara kavuşması gerekmektedir. Bunun en büyük sorumluluğu da yerel basının üzerindedir. Sivas’ta kentimizin hak ettiği şekilde kalkınması ve halkımızın refahı için yürüttüğümüz tüm çalışmalarda, yaptıkları haber ve yayınlarla bizlere destek olan basın mensuplarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz” sözü basının önemini ve sorumluluğunu en güzel şekilde anlatmaktadır.

Bu düşüncelerle; basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde sorumlu gazetecilik anlayışıyla görev yapa tüm basın mensuplarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutluyor, aramızdan ayrılanları rahmetle anıyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.