partnerhatti.com
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü | MySivas.Com Sivas Haberleri
reklam
reklam

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü | MySivas.Com Sivas HaberleriMySivas.Com Sivas Haberleri

9 Aralık 2022 - 23:40

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Son Güncelleme :

21 Kasım 2022 - 22:29

67 kez okundu
reklam
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
reklam

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutladı.

 

SCÜ Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tülay Kars Fertelli konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “1989 yılından beri 20 Kasım, dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme getirmek amacıyla Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kabul edilmiştir. Birçok ülke gibi ülkemizin de imzaladığı bu sözleşme, din, dil, ırk, cinsiyet ve sosyal statü ayrımı yapmadan tüm çocukların yüksek yararını gözeten bir sözleşmedir. 54 maddeden oluşan bu sözleşme ırkı, dini, yetenekleri ne olursa olsun, ne düşünür ve ne söylerse söylesin, hangi aileden olursa olsun her çocuk için geçerlidir. 18 yaşın altındaki herkesin çocuk olarak kabul edildiği bu sözleşmede tüm çocukların güvenli ve sağlıklı koşullarda büyüme, gelişme ve yaşama, ebeveynleri ile görüşme, isim ve vatandaşlık alma, bilgi alma, düşüncelerini açıklama, ifade özgürlüğü ve özel hayatına yönelik haklar tanımlanmaktadır.” dedi.

 

Çocukların toplumda sahip olması gereken eşitlikten bahseden Fertelli, “Her çocuğun yaşadığı yerde barış, huzur ve sevgi dolu bir dünyada sağlıklı ve özgürce yaşama, eğitim alma hakkı vardır. Bu haklar tüm dünya çocuklarının en temel haklarıdır. Bu hakları çocuklara sunmak tüm dünya ulus ve insanlarının sorumluluğudur. Çocukların içinde bulunabileceği kötü koşul ve alışkanlıklardan, açlıktan, susuzluktan, şiddetten, istismar ve şiddetten koruyarak, onlara sevgi dolu, güvenli ve sağlıklı bir çevre oluşturarak, kendine güvenen, mutlu, üreten, problem çözme becerisi yüksek, değerlerini bilen ve geleceğe ümitle bakan çocuklar yetiştirmek ise hepimizin ortak isteği ve görevidir.” şeklinde ifade etti.

 

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Fertelli, “Çocuklar bugünün yarını, yarının umududur. Her çocuğun geleceğimizin umudu ve teminatı olduğu inancıyla, dünyadaki tüm çocukların en temel haklarına sahip olarak daha iyi bir dünyada da yaşaması temennisiyle ülkemiz ve tüm dünya çocuklarının Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam